Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · →

Incendiul de la Nam Pat, 27 martie 2026 น้ำปาด · Thong Saen Khan, Nam Pat, Chat Trakan

Stins · ultima detecție 21 apr. 2026, 18:31 UTC

Focul a pornit pe 27 martie 2026 în Nam Pat, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 16.993 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 3-lea ca mărime din Uttaradit Province din 2016 (din 104 cu pagină). Al 35-lea din Thailanda în 2026, din 689.

Compară cu…
Suprafață arsă
16.993ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
26de zile
27 mar. 2026 – 21 apr. 2026
Comune afectate
3
districte
A început pe
27 mar.
2026
Focare termice
389
într-un singur focar: 69 MW
Pericol la început
26
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
60MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 mar.21 apr.
21 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

27 mar. 2026 · 9 MW · 4 28 mar. 2026 · 77 MW · 18 29 mar. 2026 · 72 MW · 35 30 mar. 2026 · 86 MW · 19 31 mar. 2026 · 11 MW · 5 1 apr. 2026 · 22 MW · 7 2 apr. 2026 · 41 MW · 10 3 apr. 2026 · 187 MW · 51 4 apr. 2026 · 152 MW · 34 5 apr. 2026 · 26 MW · 8 6 apr. 2026 · 43 MW · 8 7 apr. 2026 · 49 MW · 11 8 apr. 2026 · 89 MW · 19 9 apr. 2026 · 117 MW · 40 10 apr. 2026 · 82 MW · 18 12 apr. 2026 · 29 MW · 7 13 apr. 2026 · 21 MW · 8 14 apr. 2026 · 101 MW · 19 15 apr. 2026 · 65 MW · 13 16 apr. 2026 · 120 MW · 23 17 apr. 2026 · 26 MW · 7 18 apr. 2026 · 14 MW · 5 19 apr. 2026 · 27 MW · 12 20 apr. 2026 · 20 MW · 7 21 apr. 2026 · 2 MW · 1
27 mar. 31 mar. 3 apr. 4 apr. 8 apr. 13 apr. 17 apr. 21 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
37km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 24 apr..

Zona mai arsese

84 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.411 ha în 2016, 1.808 ha în 2017, 1.132 ha în 2018, 5.414 ha în 2019, 4.400 ha în 2020, 5.894 ha în 2021, 6.063 ha în 2023, 2.995 ha în 2024, 2.572 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 14.190 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 72 % din suprafața pe care o are București (170 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Thong Saen Khan ทองแสนขัน
    12.638 ha a ajuns pe 27 mar.
    17 %
  2. Nam Pat น้ำปาด a început aici
    2.334 ha a ajuns pe 27 mar.
    1,6 %
  3. Chat Trakan ชาติตระการ
    2.110 ha a ajuns pe 2 apr.
    1,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,33 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,33 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 mar. 36,8 °C 43 % 35 km/h 0,1 mm Ridicat 26
28 mar. 36,1 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
29 mar. 36,8 °C 37 % 33 km/h 0,3 mm Ridicat 26
30 mar. 36,0 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
31 mar. 36,2 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 26
1 apr. 36,9 °C 37 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 26
2 apr. 37,5 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
3 apr. 36,6 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
4 apr. 35,8 °C 42 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 26
5 apr. 36,1 °C 41 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 28
6 apr. 36,9 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
7 apr. 37,1 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 29
8 apr. 37,6 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
9 apr. 37,1 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 30
10 apr. 37,8 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 33
11 apr. 37,3 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 apr. 36,8 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
13 apr. 37,1 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 apr. 37,9 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
15 apr. 38,0 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
16 apr. 38,5 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
17 apr. 37,8 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 apr. 37,3 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 33
19 apr. 36,5 °C 44 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
20 apr. 36,8 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 30
21 apr. 37,1 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
22 apr. după 37,3 °C 45 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
23 apr. după 36,4 °C 53 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 26
24 apr. după 36,5 °C 44 % 24 km/h 1,0 mm Moderat 21

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 mar. 2026
După · 28 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 17 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 86 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 72: de 4,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,586 µg/m³
Zile peste prag30 de zile
PM1098 µg/m³
Grosime optică1,49
252627282930311234567891011121314151617181920212223
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 389Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Nam Pat?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 27 martie 2026 și 21 aprilie 2026 (26 de zile). Perimetrul îl datează între 27 martie 2026 și 20 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 16.993 hectare (169,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Thong Saen Khan (12.638 ha, 17 %); Nam Pat (2.334 ha, 1,6 %); Chat Trakan (2.110 ha, 1,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,5 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 20 aprilie 2026 → 21 aprilie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 27 martie 2026 – 20 aprilie 2026. 389 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.