Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Champotón, 1 mai 2023 Champotón

Stins · ultima detecție 12 mai 2023, 18:42 UTC

Focul a pornit pe 1 mai 2023 în Champotón, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.163 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 52-lea ca mărime din Campeche din 2016 (din 124 cu pagină). Al 158-lea din Mexic în 2023, din 285.

Suprafață arsă
2.163ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
1 mai 2023 – 12 mai 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
1 mai
2023
Focare termice
123
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
125MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mai12 mai
12 mai 2023

Cum a evoluat, zi de zi

1 mai 2023 · 13 MW · 3 3 mai 2023 · 35 MW · 7 4 mai 2023 · 413 MW · 17 5 mai 2023 · 215 MW · 16 6 mai 2023 · 136 MW · 28 7 mai 2023 · 4 MW · 1 8 mai 2023 · 203 MW · 28 10 mai 2023 · 217 MW · 16 11 mai 2023 · 5 MW · 4 12 mai 2023 · 9 MW · 3
1 mai 4 mai 6 mai 8 mai 11 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
48km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 42 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,8 mm pe 14 mai.

Zona mai arsese

62 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 862 ha în 2017, 1.007 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.339 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,2 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Champotón 15.297 loc. a început aici
    2.180 ha
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,66 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,66 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mai 36,2 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 mai 38,1 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
3 mai 38,9 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 mai 39,6 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
5 mai 40,8 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
6 mai 39,4 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
7 mai 39,6 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 mai 38,9 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 mai 38,8 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 mai 38,9 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 mai 39,8 °C 30 % 45 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 48
12 mai 39,8 °C 33 % 48 km/h 1,7 mm Ridicat 35
13 mai după 38,7 °C 34 % 48 km/h 0,6 mm Foarte ridicat 39
14 mai după 35,0 °C 38 % 37 km/h 7,8 mm Scăzut 10

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 34,5 și o umiditate minimă de 31 %; înainte: 42 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 34,5
Umiditate minimă 31 %
Zile fără ploaie 42
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Hopelchén, martie 2017
1.568 ha 19 zile FWI 36,5 Umiditate min. 30 % la 128 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 8 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
1.908 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 27)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.163 ha față de o mediană de 1.908 ha) și a durat 12 zile, față de 14 zile.

La 14 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,8 mmprima ploaie
14 maila 2 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 12 mai, iar pe 14 mai au căzut 7,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 27, cu o mediană de 3,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 apr. 2023
După · 19 mai 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 15 mai 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 78 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 45: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,578 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM10113 µg/m³
Grosime optică1,37
29 apr.3 mai7 mai11 mai15 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Champotón?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 mai 2023 și 12 mai 2023: 12 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.163 hectare (21,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Champotón (2.180 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,8 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 1.908 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 14 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 28 aprilie 2023 → 1 mai 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.