Sari la conținut
worldfires
ZM · Zambia · –

Incendiul de la Shiwang'Andu, 16 septembrie 2026 Shiwang'Andu, Chama, Chinsali

Stins · ultima detecție 1 nov. 2026, 12:04 UTC

Focul a pornit pe 16 septembrie 2026 în Shiwang'Andu, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 46 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 37.295 hectare, împărțit între 3 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Al 16-lea din Zambia în 2026, din 620.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
37.295ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
46de zile
16 sept. 2026 – 31 oct. 2026
Comune afectate
3
districte
A început pe
16 sept.
2026
Focare termice
1.485
într-un singur focar: 88 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
360MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 sept.31 oct.
1 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

16 sept. 2026 · 154 MW · 15 17 sept. 2026 · 111 MW · 11 18 sept. 2026 · 72 MW · 7 19 sept. 2026 · 16 MW · 3 20 sept. 2026 · 81 MW · 14 21 sept. 2026 · 245 MW · 34 22 sept. 2026 · 5 MW · 1 23 sept. 2026 · 183 MW · 11 24 sept. 2026 · 78 MW · 13 25 sept. 2026 · 621 MW · 64 26 sept. 2026 · 1.169 MW · 109 27 sept. 2026 · 413 MW · 43 28 sept. 2026 · 1.189 MW · 155 29 sept. 2026 · 1.258 MW · 77 30 sept. 2026 · 935 MW · 78 1 oct. 2026 · 8 MW · 2 2 oct. 2026 · 15 MW · 3 4 oct. 2026 · 342 MW · 24 5 oct. 2026 · 339 MW · 53 6 oct. 2026 · 922 MW · 102 7 oct. 2026 · 943 MW · 84 8 oct. 2026 · 1.167 MW · 108 9 oct. 2026 · 1.049 MW · 108 10 oct. 2026 · 410 MW · 46 11 oct. 2026 · 91 MW · 17 13 oct. 2026 · 0 MW · 0 14 oct. 2026 · 226 MW · 44 15 oct. 2026 · 512 MW · 42 16 oct. 2026 · 273 MW · 26 17 oct. 2026 · 388 MW · 33 18 oct. 2026 · 187 MW · 26 19 oct. 2026 · 122 MW · 5 20 oct. 2026 · 30 MW · 4 21 oct. 2026 · 113 MW · 23 22 oct. 2026 · 200 MW · 17 23 oct. 2026 · 484 MW · 45 24 oct. 2026 · 37 MW · 6 25 oct. 2026 · 0 MW · 0 26 oct. 2026 · 0 MW · 0 27 oct. 2026 · 168 MW · 16 28 oct. 2026 · 86 MW · 7 29 oct. 2026 · 0 MW · 0 30 oct. 2026 · 20 MW · 2 31 oct. 2026 · 50 MW · 5 1 nov. 2026 · 35 MW · 2
16 sept. 29 sept. 15 oct. 24 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Filmul frontului de foc Cum a înaintat de la o trecere a satelitului la alta (treceri: 112) și cu ce vânt. Vezi filmul

Pe ce vreme a ars

36°maximă
51km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 23 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,2 mm pe 2 nov..

Zona mai arsese

88 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9.552 ha în 2016, 9.278 ha în 2017, 17.963 ha în 2018, 818 ha în 2019, 15.743 ha în 2020, 4.635 ha în 2021, 5.283 ha în 2022, 7.980 ha în 2023, 5.503 ha în 2024, 17.511 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 32.766 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,6 ori mai mare decât cea pe care o are București (373 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Shiwang'Andu a început aici
    25.624 ha a ajuns pe 16 sept.
    2,8 %
  2. 12.999 ha a ajuns pe 16 sept.
    0,8 %
  3. 18 ha a ajuns pe 21 oct.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită31 ha
Locuitori≈ 2.900

În perimetru se aflau aproximativ 31 ha construite și locuiau aproximativ 2.900 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 sept. 28,6 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 sept. 28,6 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 38
18 sept. 29,5 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 sept. 29,9 °C 26 % 46 km/h 0,1 mm Ridicat 37
20 sept. 30,0 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 sept. 30,5 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
22 sept. 29,2 °C 36 % 48 km/h 1,7 mm Foarte ridicat 44
23 sept. 27,6 °C 39 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 23
24 sept. 28,6 °C 36 % 34 km/h 0,2 mm Ridicat 32
25 sept. 28,9 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 38
26 sept. 30,4 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 sept. 32,1 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
28 sept. 32,8 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
29 sept. 32,2 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
30 sept. 29,2 °C 32 % 39 km/h 0,9 mm Foarte ridicat 49
1 oct. 28,5 °C 35 % 36 km/h 0,3 mm Ridicat 32
2 oct. 27,2 °C 48 % 40 km/h 1,0 mm Ridicat 23
3 oct. 25,8 °C 48 % 34 km/h 0,6 mm Scăzut 9
4 oct. 29,5 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 23
5 oct. 30,7 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 32
6 oct. 32,1 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
7 oct. 32,9 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
8 oct. 33,1 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 oct. 32,0 °C 21 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 62
10 oct. 32,4 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 53
11 oct. 29,8 °C 32 % 39 km/h 1,2 mm Extrem 52
12 oct. 31,2 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
13 oct. 31,5 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
14 oct. 31,4 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
15 oct. 31,0 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 oct. 31,2 °C 21 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 54
17 oct. 30,7 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
18 oct. 31,5 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 oct. 32,4 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
20 oct. 34,0 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
21 oct. 34,1 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 63
22 oct. 34,7 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
23 oct. 35,5 °C 14 % 49 km/h 0,0 mm Foarte extrem 76
24 oct. 33,1 °C 21 % 51 km/h 0,0 mm Foarte extrem 84
25 oct. 31,3 °C 24 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 68
26 oct. 31,7 °C 26 % 38 km/h 0,3 mm Extrem 56
27 oct. 33,4 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
28 oct. 35,0 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
29 oct. 34,2 °C 20 % 40 km/h 0,3 mm Extrem 50
30 oct. 30,3 °C 41 % 35 km/h 1,9 mm Foarte ridicat 40
31 oct. 29,7 °C 37 % 27 km/h 1,4 mm Moderat 12
1 nov. după 30,7 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 25
2 nov. după 30,9 °C 33 % 26 km/h 3,2 mm Ridicat 27

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 sept. 2026
După · 7 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 11 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 29 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 22: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,529 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM1031 µg/m³
Grosime optică0,57
11 oct.13 oct.15 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.485Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Zambia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Shiwang'Andu?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 16 septembrie 2026 și 31 octombrie 2026 (46 de zile). Perimetrul îl datează între 23 septembrie 2026 și 24 octombrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 37.295 hectare (373,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Shiwang'Andu (25.624 ha, 2,8 %); Chama (12.999 ha, 0,8 %); Chinsali (18 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Shiwang'Andu mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 1 nov. 2026, 12:04 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,5 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 84, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zambia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 38.067 → 37.295 ha.
  2. Ultima zi cu foc: 24 octombrie 2026 → 31 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 7 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 septembrie 2026 – 24 octombrie 2026. 1.485 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.