# Pożary: Wielka Brytania, 2026

Wielka Brytania, 2026: 21 pożarów większych niż 100 ha i 19 398 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

> Rok w toku: liczby zmieniają się codziennie aż do zamknięcia roku i nie są porównywane z pełnymi latami.

## Rok w kilku zdaniach

- Najgorszy jak dotąd był tydzień od 23 kwietnia do 29 kwietnia: w siedem dni spłonęło 11 659 ha, 46% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Powys: zaczął się 26 kwietnia 2026 i objął 6 367 ha, 33% powierzchni 21 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 26 lipca 2026: wskaźnik FWI 36 (wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Torfaen, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 0 | 0 |
| luty | 0 | 0 |
| marzec | 0 | 0 |
| kwiecień | 6 | 11 196 |
| maj | 1 | 200 |
| czerwiec | 1 | 188 |
| lipiec | 6 | 5 837 |
| sierpień | 7 | 1 977 |
| wrzesień | 0 | 0 |
| październik | 0 | 0 |
| listopad | 0 | 0 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

| Tydzień | 2026 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 0 | 0 | 4 | 0–38 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 0 | 0 | 8 | 0–83 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 0 | 0 | 53 | 0–568 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 0 | 0 | 83 | 0–568 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 0 | 0 | 83 | 0–568 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 0 | 0 | 137 | 0–985 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 0 | 0 | 218 | 0–1 219 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 0 | 0 | 287 | 0–1 579 |
| 9 (26 lut–4 mar) | 40 | 40 | 663 | 0–3 868 |
| 10 (5 mar–11 mar) | 86 | 46 | 807 | 0–3 900 |
| 11 (12 mar–18 mar) | 1 359 | 1 273 | 899 | 0–3 900 |
| 12 (19 mar–25 mar) | 2 538 | 1 179 | 1 862 | 0–12 661 |
| 13 (26 mar–1 kwi) | 2 654 | 116 | 2 593 | 0–17 227 |
| 14 (2 kwi–8 kwi) | 4 288 | 1 634 | 3 851 | 0–28 925 |
| 15 (9 kwi–15 kwi) | 4 587 | 299 | 4 854 | 0–32 027 |
| 16 (16 kwi–22 kwi) | 4 587 | 0 | 5 588 | 0–32 619 |
| 17 (23 kwi–29 kwi) | 16 246 | 11 659 | 5 980 | 0–32 619 |
| 18 (30 kwi–6 maj) | 16 512 | 266 | 6 920 | 0–33 464 |
| 19 (7 maj–13 maj) | 16 512 | 0 | 7 412 | 0–35 251 |
| 20 (14 maj–20 maj) | 16 512 | 0 | 7 477 | 0–35 656 |
| 21 (21 maj–27 maj) | 16 558 | 46 | 7 610 | 0–35 694 |
| 22 (28 maj–3 cze) | 16 558 | 0 | 7 737 | 0–35 694 |
| 23 (4 cze–10 cze) | 16 558 | 0 | 7 780 | 0–35 694 |
| 24 (11 cze–17 cze) | 16 558 | 0 | 7 794 | 0–35 725 |
| 25 (18 cze–24 cze) | 16 678 | 120 | 7 814 | 0–35 805 |
| 26 (25 cze–1 lip) | 16 866 | 188 | 8 464 | 0–45 614 |
| 27 (2 lip–8 lip) | 17 257 | 391 | 8 628 | 0–45 748 |
| 28 (9 lip–15 lip) | 22 541 | 5 284 | 8 674 | 0–45 748 |
| 29 (16 lip–22 lip) | 22 759 | 218 | 8 679 | 0–45 748 |
| 30 (23 lip–29 lip) | 22 945 | 186 | 8 699 | 0–45 748 |
| 31 (30 lip–5 sie) | 23 102 | 157 | 8 709 | 0–45 748 |
| 32 (6 sie–12 sie) | 24 804 | 1 702 | 8 722 | 0–45 821 |
| 33 (13 sie–19 sie) | 24 835 | 31 | 8 722 | 0–45 821 |
| 34 (20 sie–26 sie) | 25 084 | 249 | 8 730 | 0–45 972 |
| 35 (27 sie–2 wrz) | 25 084 | 0 | 8 814 | 0–47 649 |
| 36 (3 wrz–9 wrz) | 25 084 | 0 | 8 814 | 0–47 649 |
| 37 (10 wrz–16 wrz) | 25 084 | 0 | 8 814 | 0–47 649 |
| 38 (17 wrz–23 wrz) | 25 084 | 0 | 8 814 | 0–47 649 |
| 39 (24 wrz–30 wrz) | 25 084 | 0 | 8 814 | 0–47 649 |
| 40 (1 paź–7 paź) | 25 084 | 0 | 8 816 | 0–47 649 |
| 41 (8 paź–14 paź) | 25 084 | 0 | 8 830 | 0–47 879 |
| 42 (15 paź–21 paź) | 25 084 | 0 | 8 830 | 0–47 879 |
| 43 (22 paź–28 paź) | 25 084 | 0 | 8 830 | 0–47 879 |
| 44 (29 paź–4 lis) | 25 084 | 0 | 8 832 | 0–47 879 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Powys, 26 kwietnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/powys-2026-04-2.md) · 6 367 ha
- [Pożar: Highland, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/highland-2026-07.md) · 3 413 ha
- [Pożar: Elan Valley, kwiecień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/elan-valley-2026-04.md) · 1 480 ha
- [Pożar: Newry, Mourne and Down, 26 kwietnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/newry-mourne-and-down-2026-04-3.md) · 1 468 ha
- [Pożar: Gwynedd, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/gwynedd-2026-07.md) · 1 050 ha
- [Pożar: Merthyr Tydfil, kwiecień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/merthyr-tydfil-2026-04.md) · 1 017 ha
- [Pożar: Newry, Mourne and Down, 26 kwietnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/newry-mourne-and-down-2026-04-2.md) · 764 ha
- [Pożar: Powys, 8 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/powys-2026-08.md) · 701 ha
- [Pożar: Derbyshire, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/derbyshire-2026-07.md) · 660 ha
- [Pożar: Carmarthenshire, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/carmarthenshire-2026-08.md) · 457 ha
- [Pożar: Wiltshire, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/wiltshire-2026-07.md) · 391 ha
- [Pożar: Powys, 12 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/powys-2026-08-2.md) · 238 ha
- [Pożar: Derbyshire, maj 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/derbyshire-2026-05.md) · 200 ha
- [Pożar: Derbyshire, czerwiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/derbyshire-2026-06.md) · 188 ha
- [Pożar: Merthyr Tydfil, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/merthyr-tydfil-2026-08.md) · 175 ha
- [Pożar: Torfaen, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/torfaen-2026-07.md) · 173 ha
- [Pożar: Rhondda Cynon Taf, 2 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/rhondda-cynon-taf-2026-08.md) · 157 ha
- [Pożar: Suffolk, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/suffolk-2026-07.md) · 150 ha
- [Pożar: Powys, 19 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/powys-2026-08-3.md) · 125 ha
- [Pożar: Rhondda Cynon Taf, 23 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/rhondda-cynon-taf-2026-08-2.md) · 124 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Wielka Brytania: oficjalne informacje publikują [Forestry Commission](https://www.gov.uk/government/organisations/forestry-commission)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Wielka Brytania, 2026”, https://worldfires.org/pl/kraj/united-kingdom/2026 (dostęp: 8 listopada 2026). Źródła: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/united-kingdom/2026
