# Pożary: Serbia, 2026

Serbia, 2026: 54 pożarów większych niż 100 ha i 32 215 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

> Rok w toku: liczby zmieniają się codziennie aż do zamknięcia roku i nie są porównywane z pełnymi latami.

## Rok w kilku zdaniach

- Najgorszy jak dotąd był tydzień od 16 lipca do 22 lipca: w siedem dni spłonęło 15 688 ha, 42% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Deliblatska peščara: zaczął się 21 lipca 2026 i objął 15 656 ha, 49% powierzchni 54 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 6 września 2026: wskaźnik FWI 74 (skrajnie ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Negotin Municipality, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 0 | 0 |
| luty | 0 | 0 |
| marzec | 5 | 1 347 |
| kwiecień | 2 | 259 |
| maj | 0 | 0 |
| czerwiec | 0 | 0 |
| lipiec | 2 | 15 825 |
| sierpień | 24 | 7 310 |
| wrzesień | 9 | 5 318 |
| październik | 12 | 2 156 |
| listopad | 0 | 0 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

| Tydzień | 2026 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 0 | 0 | 0 | 0–0 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 0 | 0 | 3 | 0–55 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 0 | 0 | 6 | 0–62 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 0 | 0 | 8 | 0–90 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 0 | 0 | 20 | 0–216 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 0 | 0 | 155 | 0–2 516 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 0 | 0 | 194 | 0–3 160 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 0 | 0 | 280 | 0–3 160 |
| 9 (26 lut–4 mar) | 86 | 86 | 421 | 0–3 479 |
| 10 (5 mar–11 mar) | 586 | 500 | 806 | 0–7 222 |
| 11 (12 mar–18 mar) | 2 035 | 1 449 | 924 | 0–7 710 |
| 12 (19 mar–25 mar) | 2 073 | 38 | 1 615 | 0–7 782 |
| 13 (26 mar–1 kwi) | 2 119 | 46 | 2 160 | 0–9 254 |
| 14 (2 kwi–8 kwi) | 2 193 | 74 | 2 440 | 0–9 546 |
| 15 (9 kwi–15 kwi) | 2 229 | 36 | 2 757 | 0–12 338 |
| 16 (16 kwi–22 kwi) | 2 229 | 0 | 2 802 | 0–12 875 |
| 17 (23 kwi–29 kwi) | 2 520 | 291 | 2 854 | 0–12 875 |
| 18 (30 kwi–6 maj) | 2 520 | 0 | 2 873 | 0–12 948 |
| 19 (7 maj–13 maj) | 2 520 | 0 | 2 882 | 0–12 948 |
| 20 (14 maj–20 maj) | 2 520 | 0 | 2 889 | 0–12 948 |
| 21 (21 maj–27 maj) | 2 520 | 0 | 2 894 | 0–12 948 |
| 22 (28 maj–3 cze) | 2 520 | 0 | 2 894 | 0–12 948 |
| 23 (4 cze–10 cze) | 2 520 | 0 | 2 895 | 0–12 948 |
| 24 (11 cze–17 cze) | 2 520 | 0 | 2 895 | 0–12 948 |
| 25 (18 cze–24 cze) | 2 520 | 0 | 2 922 | 0–12 948 |
| 26 (25 cze–1 lip) | 2 550 | 30 | 2 973 | 0–12 948 |
| 27 (2 lip–8 lip) | 2 550 | 0 | 3 301 | 0–16 214 |
| 28 (9 lip–15 lip) | 2 550 | 0 | 3 376 | 0–16 800 |
| 29 (16 lip–22 lip) | 18 238 | 15 688 | 3 756 | 0–17 815 |
| 30 (23 lip–29 lip) | 18 443 | 205 | 4 521 | 0–19 258 |
| 31 (30 lip–5 sie) | 19 493 | 1 050 | 4 769 | 0–20 482 |
| 32 (6 sie–12 sie) | 22 802 | 3 309 | 5 181 | 0–22 075 |
| 33 (13 sie–19 sie) | 25 167 | 2 365 | 5 663 | 0–24 539 |
| 34 (20 sie–26 sie) | 26 938 | 1 771 | 6 266 | 0–28 789 |
| 35 (27 sie–2 wrz) | 27 855 | 917 | 6 859 | 0–32 033 |
| 36 (3 wrz–9 wrz) | 33 555 | 5 700 | 7 266 | 0–36 332 |
| 37 (10 wrz–16 wrz) | 33 751 | 196 | 7 374 | 0–36 332 |
| 38 (17 wrz–23 wrz) | 34 201 | 450 | 7 436 | 0–36 434 |
| 39 (24 wrz–30 wrz) | 34 278 | 77 | 7 492 | 0–36 434 |
| 40 (1 paź–7 paź) | 36 801 | 2 523 | 7 538 | 0–36 434 |
| 41 (8 paź–14 paź) | 37 078 | 277 | 7 602 | 0–36 434 |
| 42 (15 paź–21 paź) | 37 159 | 81 | 7 646 | 0–36 468 |
| 43 (22 paź–28 paź) | 37 159 | 0 | 7 747 | 0–36 508 |
| 44 (29 paź–4 lis) | 37 159 | 0 | 7 892 | 0–36 508 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Deliblatska peščara, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/deliblatska-pescara-2026-07.md) · 15 656 ha
- [Pożar: Bela Palanka Municipality, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/bela-palanka-municipality-2026-09.md) · 2 055 ha
- [Pożar: Sjenica Municipality, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/sjenica-municipality-2026-09.md) · 1 855 ha
- [Pożar: Bujanovac Municipality, 10 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/bujanovac-municipality-2026-08.md) · 1 129 ha
- [Pożar: Kladovo Municipality, 18 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kladovo-municipality-2026-08.md) · 1 072 ha
- [Pożar: Kraljevo City, 5 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kraljevo-city-2026-08-3.md) · 678 ha
- [Pożar: Kucevo Municipality, 14 marca 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kucevo-municipality-2026-03-2.md) · 575 ha
- [Pożar: Despotovac Municipality, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/despotovac-municipality-2026-09.md) · 470 ha
- [Pożar: Bojnik Municipality, 10 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/bojnik-municipality-2026-08.md) · 404 ha
- [Pożar: Vranje City, marzec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/vranje-city-2026-03.md) · 393 ha
- [Pożar: Lebane Municipality, 20 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/lebane-municipality-2026-08-2.md) · 336 ha
- [Pożar: Negotin Municipality, 3 września 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/negotin-municipality-2026-09.md) · 331 ha
- [Pożar: Vranje City, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/vranje-city-2026-08.md) · 328 ha
- [Pożar: Kraljevo City, 6 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kraljevo-city-2026-08-4.md) · 328 ha
- [Pożar: Negotin Municipality, październik 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/negotin-municipality-2026-10.md) · 318 ha
- [Pożar: Kraljevo City, 10 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kraljevo-city-2026-08-5.md) · 292 ha
- [Pożar: Negotin Municipality, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/negotin-municipality-2026-08.md) · 274 ha
- [Pożar: Ruma Municipality, 3 października 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/ruma-municipality-2026-10.md) · 257 ha
- [Pożar: Kraljevo City, 5 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kraljevo-city-2026-08-2.md) · 257 ha
- [Pożar: Kovin Municipality, październik 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/kovin-municipality-2026-10.md) · 251 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Serbia: oficjalne informacje publikują [Сектор за ванредне ситуације · МУП](https://www.mup.gov.rs)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Serbia, 2026”, https://worldfires.org/pl/kraj/serbia/2026 (dostęp: 8 listopada 2026). Źródła: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/serbia/2026
