# Pożary: Portugalia, 2024

Portugalia, 2024: 69 pożarów większych niż 100 ha i 137 608 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

## Rok w kilku zdaniach

- Portugalia: według ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii) w 2024 roku spłonęło 142 843 ha — 1,1 razy więcej niż średnia pozostałych lat 2011–2025 (126 819 ha). (ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii))
- Najgorszy był tydzień od 16 września do 22 września: w siedem dni spłonęło 94 202 ha, 66% roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Castro Daire: zaczął się 14 września 2024 i objął 35 523 ha, 26% powierzchni 69 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 16 września 2024: wskaźnik FWI 73 (skrajnie ekstremalne w skali EFFIS) przy pożarze Aveiro, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 1 | 467 |
| luty | 0 | 0 |
| marzec | 0 | 0 |
| kwiecień | 1 | 110 |
| maj | 0 | 0 |
| czerwiec | 1 | 103 |
| lipiec | 0 | 0 |
| sierpień | 9 | 9 736 |
| wrzesień | 57 | 127 192 |
| październik | 0 | 0 |
| listopad | 0 | 0 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

Średnia i pasmo to klimatologia Copernicus EFFIS z lat 2006–2025, obejmująca także sam rok 2024.

| Tydzień | 2024 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 0 | 0 | 74 | 0–767 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 0 | 0 | 174 | 0–1 550 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 0 | 0 | 343 | 0–2 952 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 81 | 81 | 606 | 0–3 962 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 982 | 901 | 900 | 0–6 821 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 1 017 | 35 | 1 059 | 0–7 354 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 1 017 | 0 | 1 177 | 0–7 390 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 1 017 | 0 | 1 456 | 0–7 475 |
| 9 (26 lut–3 mar) | 1 017 | 0 | 1 747 | 0–7 708 |
| 10 (4 mar–10 mar) | 1 017 | 0 | 1 951 | 0–7 708 |
| 11 (11 mar–17 mar) | 1 053 | 36 | 2 598 | 0–9 668 |
| 12 (18 mar–24 mar) | 1 310 | 257 | 3 232 | 0–13 758 |
| 13 (25 mar–31 mar) | 1 310 | 0 | 4 145 | 0–20 039 |
| 14 (1 kwi–7 kwi) | 1 310 | 0 | 4 428 | 0–20 039 |
| 15 (8 kwi–14 kwi) | 1 310 | 0 | 4 525 | 0–20 039 |
| 16 (15 kwi–21 kwi) | 1 406 | 96 | 4 684 | 0–20 039 |
| 17 (22 kwi–28 kwi) | 1 574 | 168 | 4 762 | 0–20 039 |
| 18 (29 kwi–5 maj) | 1 610 | 36 | 4 842 | 0–20 039 |
| 19 (6 maj–12 maj) | 1 610 | 0 | 4 860 | 34–20 039 |
| 20 (13 maj–19 maj) | 1 610 | 0 | 4 916 | 34–20 350 |
| 21 (20 maj–26 maj) | 1 610 | 0 | 5 029 | 34–20 350 |
| 22 (27 maj–2 cze) | 1 610 | 0 | 5 094 | 34–20 350 |
| 23 (3 cze–9 cze) | 1 610 | 0 | 5 367 | 34–20 350 |
| 24 (10 cze–16 cze) | 1 651 | 41 | 7 000 | 34–36 694 |
| 25 (17 cze–23 cze) | 1 651 | 0 | 8 373 | 34–60 087 |
| 26 (24 cze–30 cze) | 1 968 | 317 | 8 728 | 34–60 243 |
| 27 (1 lip–7 lip) | 2 013 | 45 | 10 716 | 328–60 801 |
| 28 (8 lip–14 lip) | 2 013 | 0 | 12 077 | 391–61 272 |
| 29 (15 lip–21 lip) | 2 170 | 157 | 17 531 | 699–91 763 |
| 30 (22 lip–28 lip) | 2 385 | 215 | 23 320 | 831–139 456 |
| 31 (29 lip–4 sie) | 2 572 | 187 | 28 047 | 944–140 970 |
| 32 (5 sie–11 sie) | 5 139 | 2 567 | 49 698 | 2 223–194 581 |
| 33 (12 sie–18 sie) | 11 922 | 6 783 | 59 161 | 2 310–257 401 |
| 34 (19 sie–25 sie) | 12 465 | 543 | 65 935 | 2 431–261 524 |
| 35 (26 sie–1 wrz) | 13 085 | 620 | 70 960 | 2 786–265 139 |
| 36 (2 wrz–8 wrz) | 16 323 | 3 238 | 76 028 | 2 786–269 316 |
| 37 (9 wrz–15 wrz) | 48 903 | 32 580 | 80 009 | 4 215–271 764 |
| 38 (16 wrz–22 wrz) | 143 105 | 94 202 | 85 599 | 4 215–277 215 |
| 39 (23 wrz–29 wrz) | 143 105 | 0 | 86 125 | 4 391–277 456 |
| 40 (30 wrz–6 paź) | 143 173 | 68 | 87 438 | 5 030–277 513 |
| 41 (7 paź–13 paź) | 143 173 | 0 | 94 174 | 5 350–356 681 |
| 42 (14 paź–20 paź) | 143 173 | 0 | 104 853 | 5 350–562 879 |
| 43 (21 paź–27 paź) | 143 173 | 0 | 104 926 | 5 350–562 988 |
| 44 (28 paź–3 lis) | 143 290 | 117 | 105 092 | 5 350–563 023 |
| 45 (4 lis–10 lis) | 143 290 | 0 | 105 194 | 5 350–563 023 |
| 46 (11 lis–17 lis) | 143 340 | 50 | 105 233 | 5 350–563 330 |
| 47 (18 lis–24 lis) | 143 340 | 0 | 105 290 | 5 350–563 462 |
| 48 (25 lis–1 gru) | 143 340 | 0 | 105 332 | 5 350–563 462 |
| 49 (2 gru–8 gru) | 143 373 | 33 | 105 360 | 5 350–563 530 |
| 50 (9 gru–15 gru) | 143 449 | 76 | 105 384 | 5 350–563 530 |
| 51 (16 gru–22 gru) | 143 613 | 164 | 105 403 | 5 350–563 530 |
| 52 (23 gru–29 gru) | 143 684 | 71 | 105 477 | 5 350–563 530 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Castro Daire, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/castro-daire-2024-09.md) · 35 523 ha
- [Pożar: Pessegueiro do Vouga, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/pessegueiro-do-vouga-2024-09.md) · 23 318 ha
- [Pożar: Penalva do Castelo, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/penalva-do-castelo-2024-09.md) · 8 554 ha
- [Pożar: União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/uniao-das-freguesias-de-campelo-e-ovil-e-loivos-do-monte-2024-09.md) · 6 845 ha
- [Pożar: Nelas, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/nelas-2024-09.md) · 6 124 ha
- [Pożar: Vila Pouca de Aguiar, 17 września 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/vila-pouca-de-aguiar-2024-09-3.md) · 6 118 ha
- [Pożar: Serra de Água, sierpień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/serra-de-agua-2024-08.md) · 6 003 ha
- [Pożar: Aguiar de Sousa, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/aguiar-de-sousa-2024-09.md) · 4 706 ha
- [Pożar: Cabeceiras de Basto, 14 września 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/cabeceiras-de-basto-2024-09.md) · 2 728 ha
- [Pożar: Celorico de Basto, 14 września 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/celorico-de-basto-2024-09.md) · 2 682 ha
- [Pożar: Freigil e Miomães, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/freigil-e-miomaes-2024-09.md) · 2 406 ha
- [Pożar: Ancede e Ribadouro, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/ancede-e-ribadouro-2024-09.md) · 2 079 ha
- [Pożar: Vimioso, sierpień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/vimioso-2024-08.md) · 2 013 ha
- [Pożar: Resende, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/resende-2024-09.md) · 1 783 ha
- [Pożar: Vieira do Minho, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/vieira-do-minho-2024-09.md) · 1 359 ha
- [Pożar: Chaves, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/chaves-2024-09.md) · 1 324 ha
- [Pożar: Póvoa de Lanhoso, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/povoa-de-lanhoso-2024-09.md) · 1 311 ha
- [Pożar: Arcos de Valdevez, 4 września 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/arcos-de-valdevez-2024-09.md) · 1 218 ha
- [Pożar: Vila Pouca de Aguiar, 17 września 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/vila-pouca-de-aguiar-2024-09-2.md) · 1 150 ha
- [Pożar: Peso da Régua, wrzesień 2024](https://worldfires.org/pl/pozar/peso-da-regua-2024-09.md) · 1 049 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Portugalia: oficjalne informacje publikują [ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas](https://www.icnf.pt) · [ANEPC · Proteção Civil](https://prociv.gov.pt) · [Fogos.pt (ocorrências em tempo real)](https://fogos.pt)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Portugalia, 2024”, https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2024 (dostęp: 7 listopada 2026). Źródła: ICNF (Narodowy Instytut Statystyczny Portugalii), Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/portugal/2024
