# Pożary: Chorwacja, 2026

Chorwacja, 2026: 25 pożarów większych niż 100 ha i 16 759 ha spalonej powierzchni według ich obrysów. Tu jest cały rok: co mówi oficjalna seria, kiedy i gdzie się paliło i jaka była pogoda.

> Rok w toku: liczby zmieniają się codziennie aż do zamknięcia roku i nie są porównywane z pełnymi latami.

## Rok w kilku zdaniach

- Chorwacja: do 4 listopada Copernicus EFFIS liczy 21 134 ha spalonej powierzchni w 2026 roku — 1,6 razy więcej niż średnia tych samych tygodni 2006–2025 (13 164 ha). (Copernicus EFFIS)
- Najgorszy jak dotąd był tydzień od 13 sierpnia do 19 sierpnia: w siedem dni spłonęło 9 010 ha, 43% tego, co spłonęło od początku roku według Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Największy pożar — Općina Nerežišća: zaczął się 11 września 2026 i objął 3 992 ha, 24% powierzchni 25 pożarów roku z własną stroną. (WorldFires)
- Najgroźniejszym dniem przy pożarach roku był 20 sierpnia 2026: wskaźnik FWI 49 (bardzo wysokie w skali EFFIS) przy pożarze Grad Knin, obliczony przez WorldFires z ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Miesiąc po miesiącu

Hektary w obrysach według miesiąca rozpoczęcia pożaru. Dotknij miesiąca, by zobaczyć go na mapie.

| Miesiąc | Pożary | Hektary |
|---|---:|---:|
| styczeń | 0 | 0 |
| luty | 2 | 225 |
| marzec | 3 | 367 |
| kwiecień | 2 | 441 |
| maj | 1 | 117 |
| czerwiec | 1 | 190 |
| lipiec | 3 | 887 |
| sierpień | 9 | 9 693 |
| wrzesień | 4 | 4 839 |
| październik | 0 | 0 |
| listopad | 0 | 0 |
| grudzień | 0 | 0 |

## Tydzień po tygodniu, na tle innych lat (Copernicus EFFIS)

| Tydzień | 2026 | W tygodniu | średnia | minimum i maksimum |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1 sty–7 sty) | 0 | 0 | 13 | 0–163 |
| 2 (8 sty–14 sty) | 0 | 0 | 24 | 0–369 |
| 3 (15 sty–21 sty) | 0 | 0 | 33 | 0–558 |
| 4 (22 sty–28 sty) | 0 | 0 | 170 | 0–2 539 |
| 5 (29 sty–4 lut) | 0 | 0 | 184 | 0–2 658 |
| 6 (5 lut–11 lut) | 0 | 0 | 280 | 0–2 658 |
| 7 (12 lut–18 lut) | 0 | 0 | 395 | 0–2 764 |
| 8 (19 lut–25 lut) | 158 | 158 | 731 | 0–5 000 |
| 9 (26 lut–4 mar) | 694 | 536 | 1 100 | 0–8 921 |
| 10 (5 mar–11 mar) | 1 211 | 517 | 1 312 | 0–8 984 |
| 11 (12 mar–18 mar) | 1 211 | 0 | 2 250 | 0–9 099 |
| 12 (19 mar–25 mar) | 1 488 | 277 | 3 696 | 0–23 723 |
| 13 (26 mar–1 kwi) | 1 629 | 141 | 4 467 | 0–26 455 |
| 14 (2 kwi–8 kwi) | 1 687 | 58 | 5 347 | 0–26 617 |
| 15 (9 kwi–15 kwi) | 1 687 | 0 | 5 999 | 0–27 069 |
| 16 (16 kwi–22 kwi) | 1 687 | 0 | 6 011 | 0–27 069 |
| 17 (23 kwi–29 kwi) | 2 092 | 405 | 6 034 | 0–27 069 |
| 18 (30 kwi–6 maj) | 2 209 | 117 | 6 034 | 0–27 069 |
| 19 (7 maj–13 maj) | 2 209 | 0 | 6 034 | 0–27 069 |
| 20 (14 maj–20 maj) | 2 209 | 0 | 6 040 | 0–27 069 |
| 21 (21 maj–27 maj) | 2 209 | 0 | 6 041 | 0–27 069 |
| 22 (28 maj–3 cze) | 2 209 | 0 | 6 041 | 0–27 069 |
| 23 (4 cze–10 cze) | 2 209 | 0 | 6 041 | 0–27 069 |
| 24 (11 cze–17 cze) | 2 209 | 0 | 6 041 | 0–27 069 |
| 25 (18 cze–24 cze) | 2 241 | 32 | 6 082 | 0–27 069 |
| 26 (25 cze–1 lip) | 2 431 | 190 | 6 193 | 0–27 069 |
| 27 (2 lip–8 lip) | 2 829 | 398 | 6 390 | 0–27 403 |
| 28 (9 lip–15 lip) | 3 412 | 583 | 7 066 | 0–30 790 |
| 29 (16 lip–22 lip) | 3 412 | 0 | 8 376 | 0–34 822 |
| 30 (23 lip–29 lip) | 3 412 | 0 | 9 110 | 0–38 302 |
| 31 (30 lip–5 sie) | 3 529 | 117 | 10 220 | 0–48 877 |
| 32 (6 sie–12 sie) | 3 581 | 52 | 10 713 | 0–53 023 |
| 33 (13 sie–19 sie) | 12 591 | 9 010 | 11 461 | 0–57 602 |
| 34 (20 sie–26 sie) | 13 473 | 882 | 12 592 | 39–67 513 |
| 35 (27 sie–2 wrz) | 13 675 | 202 | 12 884 | 39–67 666 |
| 36 (3 wrz–9 wrz) | 16 948 | 3 273 | 12 927 | 39–67 666 |
| 37 (10 wrz–16 wrz) | 20 981 | 4 033 | 12 976 | 39–67 666 |
| 38 (17 wrz–23 wrz) | 20 981 | 0 | 13 079 | 39–67 666 |
| 39 (24 wrz–30 wrz) | 20 981 | 0 | 13 140 | 304–67 666 |
| 40 (1 paź–7 paź) | 21 082 | 101 | 13 143 | 304–67 666 |
| 41 (8 paź–14 paź) | 21 134 | 52 | 13 153 | 304–67 666 |
| 42 (15 paź–21 paź) | 21 134 | 0 | 13 164 | 304–67 666 |
| 43 (22 paź–28 paź) | 21 134 | 0 | 13 164 | 304–67 666 |
| 44 (29 paź–4 lis) | 21 134 | 0 | 13 164 | 304–67 666 |

## Największe odnotowane pożary

- [Pożar: Općina Nerežišća, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-nerezisca-2026-09.md) · 3 992 ha
- [Pożar: Grad Knin, 13 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-knin-2026-08-2.md) · 3 400 ha
- [Pożar: Grad Knin, 13 sierpnia 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-knin-2026-08.md) · 2 774 ha
- [Pożar: Grad Omiš, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-omis-2026-08.md) · 1 320 ha
- [Pożar: Općina Civljane, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-civljane-2026-08.md) · 677 ha
- [Pożar: Općina Konavle, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-konavle-2026-08.md) · 670 ha
- [Pożar: Općina Gračac, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-gracac-2026-09.md) · 571 ha
- [Pożar: Općina Smokvica, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-smokvica-2026-07.md) · 489 ha
- [Pożar: Općina Hrvace, kwiecień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-hrvace-2026-04.md) · 300 ha
- [Pożar: Općina Orebić, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-orebic-2026-08.md) · 291 ha
- [Pożar: Grad Metković, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-metkovic-2026-07.md) · 268 ha
- [Pożar: Općina Sali, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-sali-2026-08.md) · 216 ha
- [Pożar: Općina Hrvace, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-hrvace-2026-08.md) · 202 ha
- [Pożar: Grad Komiža, czerwiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-komiza-2026-06.md) · 190 ha
- [Pożar: Grad Šibenik, wrzesień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/grad-sibenik-2026-09.md) · 156 ha
- [Pożar: Općina Škabrnja, sierpień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-skabrnja-2026-08.md) · 143 ha
- [Pożar: Općina Promina, kwiecień 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-promina-2026-04.md) · 141 ha
- [Pożar: Općina Donji Kukuzari, marzec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-donji-kukuzari-2026-03.md) · 138 ha
- [Pożar: Općina Jelsa, lipiec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-jelsa-2026-07.md) · 130 ha
- [Pożar: Općina Donji Lapac, marzec 2026](https://worldfires.org/pl/pozar/opcina-donji-lapac-2026-03.md) · 126 ha

## Źródła i ograniczenia

Powierzchnie na stronach to obrysy zmierzone z satelity i mogą różnić się od oficjalnej statystyki. Seria roczna i tygodniowa to szacunek Copernicus EFFIS. FWI to nasze własne obliczenie z ERA5 w punkcie każdego pożaru, a nie oficjalne ostrzeżenie.
Chorwacja: oficjalne informacje publikują [Hrvatska vatrogasna zajednica](https://hvz.gov.hr) · [Civilna zaštita](https://civilna-zastita.gov.hr)

## Jak cytować

WorldFires, „Pożary: Chorwacja, 2026”, https://worldfires.org/pl/kraj/croatia/2026 (dostęp: 8 listopada 2026). Źródła: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Serwis eksperymentalny z automatycznie przetwarzanymi otwartymi danymi: może zawierać błędy i nie jest oficjalną służbą ratunkową. W razie pożaru dzwoń pod lokalny numer alarmowy.

Pełna wersja z mapami: https://worldfires.org/pl/kraj/croatia/2026
