# Požari: Srbija, 2026

Srbija, 2026: 54 požara većih od 100 ha i 32.215 ha opožarene površine prema njihovim obuhvatima. Ovdje je cijela godina: što kaže službeni niz, kada je i gdje gorjelo i kakvo je bilo vrijeme.

> Tekuća godina: brojke se mijenjaju svaki dan dok se godina ne zatvori i ne uspoređuju se s cijelim godinama.

## Godina u nekoliko rečenica

- Dosad najgori bio je tjedan od 16. srpnja do 22. srpnja: u sedam dana izgorjelo je 15.688 ha, 42 % onoga što je izgorjelo od početka godine prema Copernicus EFFIS. (Copernicus EFFIS)
- Najveći požar bio je Deliblatska peščara: počeo je 21. srpnja 2026. i zahvatio 15.656 ha, 49 % površine 54 požara godine sa svojom stranicom. (WorldFires)
- Najopasniji dan na požarima godine bio je 6. rujna 2026.: indeks FWI 74 (vrlo ekstremna na ljestvici EFFIS-a) na požaru Negotin Municipality, koji je WorldFires izračunao iz ERA5. (WorldFires · ERA5)

## Mjesec po mjesec

Hektari u obuhvatima prema mjesecu početka požara. Dodirnite mjesec da ga vidite na karti.

| Mjesec | Požari | Hektari |
|---|---:|---:|
| siječanj | 0 | 0 |
| veljača | 0 | 0 |
| ožujak | 5 | 1.347 |
| travanj | 2 | 259 |
| svibanj | 0 | 0 |
| lipanj | 0 | 0 |
| srpanj | 2 | 15.825 |
| kolovoz | 24 | 7.310 |
| rujan | 9 | 5.318 |
| listopad | 12 | 2.156 |
| studeni | 0 | 0 |
| prosinac | 0 | 0 |

## Tjedan po tjedan, u usporedbi s drugim godinama (Copernicus EFFIS)

| Tjedan | 2026 | U tjednu | prosjek | najmanje i najviše |
|---|---:|---:|---:|---:|
| 1 (1. sij–7. sij) | 0 | 0 | 0 | 0–0 |
| 2 (8. sij–14. sij) | 0 | 0 | 3 | 0–55 |
| 3 (15. sij–21. sij) | 0 | 0 | 6 | 0–62 |
| 4 (22. sij–28. sij) | 0 | 0 | 8 | 0–90 |
| 5 (29. sij–4. velj) | 0 | 0 | 20 | 0–216 |
| 6 (5. velj–11. velj) | 0 | 0 | 155 | 0–2.516 |
| 7 (12. velj–18. velj) | 0 | 0 | 194 | 0–3.160 |
| 8 (19. velj–25. velj) | 0 | 0 | 280 | 0–3.160 |
| 9 (26. velj–4. ožu) | 86 | 86 | 421 | 0–3.479 |
| 10 (5. ožu–11. ožu) | 586 | 500 | 806 | 0–7.222 |
| 11 (12. ožu–18. ožu) | 2.035 | 1.449 | 924 | 0–7.710 |
| 12 (19. ožu–25. ožu) | 2.073 | 38 | 1.615 | 0–7.782 |
| 13 (26. ožu–1. tra) | 2.119 | 46 | 2.160 | 0–9.254 |
| 14 (2. tra–8. tra) | 2.193 | 74 | 2.440 | 0–9.546 |
| 15 (9. tra–15. tra) | 2.229 | 36 | 2.757 | 0–12.338 |
| 16 (16. tra–22. tra) | 2.229 | 0 | 2.802 | 0–12.875 |
| 17 (23. tra–29. tra) | 2.520 | 291 | 2.854 | 0–12.875 |
| 18 (30. tra–6. svi) | 2.520 | 0 | 2.873 | 0–12.948 |
| 19 (7. svi–13. svi) | 2.520 | 0 | 2.882 | 0–12.948 |
| 20 (14. svi–20. svi) | 2.520 | 0 | 2.889 | 0–12.948 |
| 21 (21. svi–27. svi) | 2.520 | 0 | 2.894 | 0–12.948 |
| 22 (28. svi–3. lip) | 2.520 | 0 | 2.894 | 0–12.948 |
| 23 (4. lip–10. lip) | 2.520 | 0 | 2.895 | 0–12.948 |
| 24 (11. lip–17. lip) | 2.520 | 0 | 2.895 | 0–12.948 |
| 25 (18. lip–24. lip) | 2.520 | 0 | 2.922 | 0–12.948 |
| 26 (25. lip–1. srp) | 2.550 | 30 | 2.973 | 0–12.948 |
| 27 (2. srp–8. srp) | 2.550 | 0 | 3.301 | 0–16.214 |
| 28 (9. srp–15. srp) | 2.550 | 0 | 3.376 | 0–16.800 |
| 29 (16. srp–22. srp) | 18.238 | 15.688 | 3.756 | 0–17.815 |
| 30 (23. srp–29. srp) | 18.443 | 205 | 4.521 | 0–19.258 |
| 31 (30. srp–5. kol) | 19.493 | 1.050 | 4.769 | 0–20.482 |
| 32 (6. kol–12. kol) | 22.802 | 3.309 | 5.181 | 0–22.075 |
| 33 (13. kol–19. kol) | 25.167 | 2.365 | 5.663 | 0–24.539 |
| 34 (20. kol–26. kol) | 26.938 | 1.771 | 6.266 | 0–28.789 |
| 35 (27. kol–2. ruj) | 27.855 | 917 | 6.859 | 0–32.033 |
| 36 (3. ruj–9. ruj) | 33.555 | 5.700 | 7.266 | 0–36.332 |
| 37 (10. ruj–16. ruj) | 33.751 | 196 | 7.374 | 0–36.332 |
| 38 (17. ruj–23. ruj) | 34.201 | 450 | 7.436 | 0–36.434 |
| 39 (24. ruj–30. ruj) | 34.278 | 77 | 7.492 | 0–36.434 |
| 40 (1. lis–7. lis) | 36.801 | 2.523 | 7.538 | 0–36.434 |
| 41 (8. lis–14. lis) | 37.078 | 277 | 7.602 | 0–36.434 |
| 42 (15. lis–21. lis) | 37.159 | 81 | 7.646 | 0–36.468 |
| 43 (22. lis–28. lis) | 37.159 | 0 | 7.747 | 0–36.508 |
| 44 (29. lis–4. stu) | 37.159 | 0 | 7.892 | 0–36.508 |

## Najveći zabilježeni požari

- [Požar Deliblatska peščara, srpanj 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/deliblatska-pescara-2026-07.md) · 15.656 ha
- [Požar Bela Palanka Municipality, rujan 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/bela-palanka-municipality-2026-09.md) · 2.055 ha
- [Požar Sjenica Municipality, rujan 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/sjenica-municipality-2026-09.md) · 1.855 ha
- [Požar Bujanovac Municipality, 10. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/bujanovac-municipality-2026-08.md) · 1.129 ha
- [Požar Kladovo Municipality, 18. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kladovo-municipality-2026-08.md) · 1.072 ha
- [Požar Kraljevo City, 5. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kraljevo-city-2026-08-3.md) · 678 ha
- [Požar Kucevo Municipality, 14. ožujka 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kucevo-municipality-2026-03-2.md) · 575 ha
- [Požar Despotovac Municipality, rujan 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/despotovac-municipality-2026-09.md) · 470 ha
- [Požar Bojnik Municipality, 10. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/bojnik-municipality-2026-08.md) · 404 ha
- [Požar Vranje City, ožujak 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/vranje-city-2026-03.md) · 393 ha
- [Požar Lebane Municipality, 20. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/lebane-municipality-2026-08-2.md) · 336 ha
- [Požar Negotin Municipality, 3. rujna 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/negotin-municipality-2026-09.md) · 331 ha
- [Požar Vranje City, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/vranje-city-2026-08.md) · 328 ha
- [Požar Kraljevo City, 6. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kraljevo-city-2026-08-4.md) · 328 ha
- [Požar Negotin Municipality, listopad 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/negotin-municipality-2026-10.md) · 318 ha
- [Požar Kraljevo City, 10. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kraljevo-city-2026-08-5.md) · 292 ha
- [Požar Negotin Municipality, kolovoz 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/negotin-municipality-2026-08.md) · 274 ha
- [Požar Ruma Municipality, 3. listopada 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/ruma-municipality-2026-10.md) · 257 ha
- [Požar Kraljevo City, 5. kolovoza 2026.](https://worldfires.org/hr/pozar/kraljevo-city-2026-08-2.md) · 257 ha
- [Požar Kovin Municipality, listopad 2026](https://worldfires.org/hr/pozar/kovin-municipality-2026-10.md) · 251 ha

## Izvori i ograničenja

Površine na stranicama su obuhvati izmjereni satelitom i mogu se razlikovati od službene statistike. Godišnji i tjedni niz procjena je Copernicus EFFIS. FWI je naš vlastiti izračun iz ERA5 na mjestu svakog požara, a ne službeno upozorenje o opasnosti.
Srbija: službene informacije objavljuju [Сектор за ванредне ситуације · МУП](https://www.mup.gov.rs)

## Kako citirati

WorldFires, „Požari: Srbija, 2026”, https://worldfires.org/hr/drzava/serbia/2026 (pristupljeno 8. studenoga 2026.). Izvori: Copernicus EFFIS, WorldFires, WorldFires · ERA5, NASA FIRMS (VIIRS).

> Eksperimentalna stranica s automatski obrađenim otvorenim podacima: može sadržavati pogreške i nije službena hitna služba. U slučaju požara nazovite lokalni broj za hitne slučajeve.

Cjelovita verzija s kartama: https://worldfires.org/hr/drzava/serbia/2026
